Техніка для формування адекватного образу тіла

Мета: техніка допоможе зрозуміти, як людина сприймає образ свого тіла, яких частин тіла вона цурається, не помічає, а на які лягає більше навантаження. За допомогою цієї техніки терапевт зможе побачити, що клієнт не приймає в собі, й зрозуміти, як це відбивається на житті клієнта.
Інструменти для роботи: 7 фломастерів різного кольору, 7 аркушів паперу, ножиці.
Алгоритм:
На кожному аркуші виконується малюнок одним кольором. Намалювавши малюнок, аркуш потрібно перевернути малюнком донизу й відкласти.
- Перший аркуш – намалювати частину тіла, яка відповідає за силу й ресурс, життєву силу вашого тіла.
- Другий аркуш, другий колір – частина або частини тіла, які забезпечують вашу внутрішню й зовнішню безпеку.
- Третій аркуш – частина або частини, які відповідають за вашу співпрацю із зовнішнім світом.
- Четвертий аркуш – частина або частини, які забезпечують ваші можливості протистояти й чинити опір навколишньому світу.
- П’ятий аркуш – частина або частини, які відповідають за ваше внутрішнє життя, за ваші стосунки із самим собою.
- Шостий аркуш – частина або частини, які зайняті інтеграцією всіх перерахованих вище функцій.
- На сьомому аркуші намалюйте частини тіла, які ви не намалювали, або ті, які вам важливо намалювати ще раз.
Виріжте всі намальовані частини тіла, складіть із них ціле тіло людини. Важливо використовувати всі частини, навіть якщо вони повторюються.
Подивіться на чоловічка, який у вас вийшов. Які почуття та відчуття він у вас викликає? Як думаєте, як йому живеться?
Чоловічок у нормі має бути цілим – у нього мають бути всі наявні частини тіла. Цілісність людини важлива, оскільки за відсутності якихось частин неможливе повноцінне функціонування. Якщо якісь частини тіла відсутні, це свідчить про порушення образу тіла й психосоматику.
Далі розшифровка роботи відбувається за такими показниками:
- Захищеність. У чоловічкові це виражається в тому, що внутрішні органи перебувають усередині. Якщо зовнішня оболонка порушена, то немає й безпеки. Приклад: внутрішні органи занадто великі й не поміщаються в тіло. Або є шлунок, а тулуба немає.
- Відповідність частин тіла. Частини тіла мають бути співрозмірними й відповідати реальності. Різниця розмірів частин тіла свідчить про те, що перерозподіл енергії в організмі порушено. Найбільше енергії йде на органи й частини тіла, які зображені великими. Отже, є ризик розвитку або вже присутній психосоматичний розлад.
- Реалістичність зображення. Реалістичність не має бути надто суворою, але повинно бути зрозуміло, який саме орган або частину тіла зображено. Якщо замість частин тіла та органів тіла зображено предмети, то це свідчить про нереалістичність світоглядів автора, про його ілюзії та уявлення про світ.
- Диференціація функцій. Важливо, щоб на кожному із семи аркушів була намальована якась окрема частина тіла. Якщо на кожному аркуші намальована ціла фігура – значить, для розв’язання проблеми буде задіяна вся система. Тобто автор не може хворіти окремими частинами, а робить це всім тілом повністю.
- Кратність зображень. Це не означає, що кожна частина тіла має бути зображена один раз. Якщо у вас три носи, то це нормально. Але якщо, наприклад, на малюнку шість голів, то енергетичні ресурси йдуть у голову, а всі інші частини тіла залишаються обділеними.
- Значущим є співвіднесення кожного органу з виконуваними функціями. Якщо функції співпраці виконують руки або вуха, це нормально, тільки співпраця буде різних видів. А от якщо в контролі та інтеграції не беруть участі органи чуття, то виникає багато запитань. Яку ж інформацію ці органи обробляють, для оцінки ефективності діяльності свого тіла?
- Детальність змалювання. Якщо частини тіла промальовані недбало, або недбало врізані, то, як тоді людина ставиться до свого тіла? Або якісь частини тіла намальовані гірше, ніж інші.
Під час аналізу людини потрібно розуміти, що якщо будь-яка частина тіла порушує перелічені принципи, то це є серйозною зоною соматичного ризику. Або туди спрямовується непомірно багато енергії, або вони не захищені, або на них покладають непосильне навантаження й відповідальність і фізичний стан неминуче перебуває під загрозою.
Онлайн-курс “Розлади харчової поведінки у дітей та підлітків”: https://garkavets.com/eating-disorders-children_ua/